Movement: Quartz
Case Width: 36.0 mm
Water Resistance: 100 m (330 feet)
| SKU | CE1108 |
| Brand Name | Fossil |
| Collection | FB-01 |
| Band Colour | Black |
| Band length | 7.0 in |
| Band Material | Ceramic |
| Band type | Bracelet |
| Band width | 18.0 mm |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Case back | Closed |
| Case crystal | Mineral Crystal |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 36.0 mm |
| Water resistance | 100 m (330 feet) |
| Dial color | Black |
| Country of origin | Made in Japan |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 796483528413 |













