Movement: Automatic
Case Width: 45.0 mm
Water Resistance: 500 m (1650 feet)
Features: Chronograph, Luminescent
| SKU | 01128-3NRCA-NN |
| Brand Name | Edox |
| Collection | CO-1 |
| Band Colour | Black |
| Band length | 8.0 in |
| Band Material | Silicone |
| Band type | Strap |
| Band width | 25.0 mm |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Case back | Exhibition |
| Case crystal | Sapphire Crystal Scratch Resistant |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 45.0 mm |
| Water resistance | 500 m (1650 feet) |
| Dial color | Black |
| Features | Chronograph , Luminescent |
| Calendar | Date at 3 o'clock |
| Caliber | EDOX 011 |
| Country of origin | Swiss-Made |
| Crown | Screw-Down Crown |
| Movement type | Automatic |
| UPC | 7640428082542 |
















