Movement: Quartz
Case Width: 32.0 mm
Water Resistance: 50 m (165 feet)
| SKU | FM1L145M0101 |
| Brand Name | Ferre Milano |
| Collection | Fashion |
| Band Colour | Silver |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band type | Bracelet |
| Band width | 16.0 mm |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Case crystal | Mineral Crystal |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 32.0 mm |
| Water resistance | 50 m (165 feet) |
| Dial color | Grey |
| Country of origin | Swiss-Made |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 4894626073212 |













