Movement: Automatic
Case Width: 48.0 mm
Water Resistance: 200 m (660 feet)
| SKU | ME3255 |
| Brand Name | Fossil |
| Collection | Bronson |
| Band Colour | Black |
| Band length | 8.0 in |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band type | Bracelet |
| Band width | 24.0 mm |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Case back | Closed |
| Case crystal | Mineral Crystal |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 48.0 mm |
| Water resistance | 200 m (660 feet) |
| Dial color | Black |
| Country of origin | Made in Japan |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Automatic |
| UPC |













