Movement: Automatic
Case Width: 41.0 mm
Water Resistance: 50 m (165 feet)
| SKU | RA-AC0F07S |
| Brand Name | Orient |
| Collection | Contemporary Symphony III |
| Band Colour | Brown |
| Band length | 22.0 in |
| Band Material | Leather |
| Band type | Strap |
| Case crystal | Mineral Crystal |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 41.0 mm |
| Water resistance | 50 m (165 feet) |
| Dial color | Light Grey |
| Movement type | Automatic |
| UPC | 4942715030612 |















