Lens Width: 55.0 mm
Bridge Width: 19.0 mm
Arm Length: 140.0 mm
Lens Protection: 100% UV Protection
| SKU | UA0008-G-S-CAX-55 |
| Brand Name | Under Armour |
| Arm length | 140.0 mm |
| Bridge width | 19.0 mm |
| Detailed frame color | Black Orange Fluo |
| Detailed lens color | Red Multilayer |
| Frame color | Black |
| Frame material | Metal |
| Frame shape | Round |
| Lens color | Red |
| Lens protection | 100% UV Protection |
| Lens width | 55.0 mm |
| Polarization | Non-Polarized |
| UPC | 716736384078 |















