Movement: Quartz
Case Width: 44.0 mm
Water Resistance: 100 m (330 feet)
Features: Date
| SKU | AX1952 |
| Brand Name | Armani Exchange |
| Collection | Spencer |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band type | Bracelet |
| Band width | 22.0 mm |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Case back | Closed |
| Case crystal | Mineral Crystal |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 44.0 mm |
| Water resistance | 100 m (330 feet) |
| Dial color | Black |
| Features | Date |
| Calendar | Date at 6 o'clock |
| Country of origin | Made in Japan |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 723763318181 |












