Movement: Quartz
Water Resistance: 30 m (100 feet)
| SKU | AS8216YG |
| Brand Name | August Steiner |
| Collection | Classic |
| Band Colour | Gold |
| Band length | 7.5 in |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band type | Bracelet |
| Band width | 20.0 mm |
| Case back | Closed |
| Case crystal | Mineral Crystal |
| Case material | Alloy |
| Case shape | Round |
| Water resistance | 30 m (100 feet) |
| Dial color | Silver |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 848572096256 |















