Movement: Automatic
Case Width: 40.0 mm
Water Resistance: 30 m (100 feet)
Features: Date
| SKU | 6669-3642-55A |
| Brand Name | Blancpain |
| Collection | Villeret Grande Date |
| Band Colour | Brown |
| Band Material | Leather Alligator |
| Band type | Strap |
| Band width | 22.0 mm |
| Clasp | Fold-Over Clasp |
| Case crystal | Sapphire Crystal Scratch Resistant |
| Case material | 18K Rose Gold |
| Case shape | Round |
| Case width | 40.0 mm |
| Water resistance | 30 m (100 feet) |
| Dial color | Opaline |
| Features | Date |
| Calendar | Date at 6 o'clock |
| Caliber | Blancpain 6950 |
| Country of origin | Swiss-Made |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Automatic |
| UPC |















