Movement: Automatic
Case Width: 46.0 mm
Water Resistance: 50 m (165 feet)
| SKU | CV0144 |
| Brand Name | Christian Van Sant |
| Collection | Cyclone Automatic |
| Band Colour | Brown |
| Band length | 7.0 in |
| Band Material | Leather |
| Band type | Strap |
| Band width | 20.0 mm |
| Clasp | Pin Buckle |
| Case crystal | Mineral Crystal |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 46.0 mm |
| Water resistance | 50 m (165 feet) |
| Dial color | Brown |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Automatic |
| UPC | 671875970370 |













