Lens Width: 60.0 mm
Bridge Width: 17.0 mm
Arm Length: 145.0 mm
Lens Protection: 100% UV Protection
| SKU | SESC08F-579-60 |
| Brand Name | Escada |
| Arm length | 145.0 mm |
| Bridge width | 17.0 mm |
| Detailed frame color | Palladium |
| Detailed lens color | Brown Shaded |
| Frame color | Grey |
| Frame material | Metal |
| Frame shape | Pilot |
| Lens color | Brown |
| Lens protection | 100% UV Protection |
| Lens width | 60.0 mm |
| Polarization | Non-Polarized |
| UPC | 840401800379 |















