Movement: Quartz
Case Width: 33.0 mm
Water Resistance: 30 m (100 feet)
| SKU | FJ-6059-03 |
| Brand Name | Fjord |
| Collection | Laurens |
| Band Colour | Blue |
| Band length | 8.0 in |
| Band Material | Leather |
| Band type | Strap |
| Band width | 22.0 mm |
| Clasp | Pin Buckle |
| Case back | Closed |
| Case crystal | Mineral Crystal |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 33.0 mm |
| Water resistance | 30 m (100 feet) |
| Dial color | Blue |
| Caliber | VJ21 – TMI |
| Country of origin | Made in Japan |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 194595028782 |













