Movement: Quartz
Case Width: 40.0 mm
Water Resistance: 200 m (660 feet)
| SKU | TM-125039 |
| Brand Name | Invicta |
| Collection | Cruise |
| Band Colour | White |
| Band length | 8.0 in |
| Band Material | Silicone |
| Band type | Strap |
| Band width | 26.0 mm |
| Clasp | Pin Buckle |
| Case back | Closed |
| Case crystal | Mineral Crystal |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 40.0 mm |
| Water resistance | 200 m (660 feet) |
| Dial color | Light Blue |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 886678475407 |













