Movement: Quartz
Case Width: 52.0 mm
Water Resistance: 500 m (1650 feet)
Features: Chronograph
| SKU | IN-25079 |
| Brand Name | Invicta |
| Collection | Pro Diver |
| Band Colour | Black and Grey |
| Band length | 8.5 in |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band type | Bracelet |
| Band width | 29.0 mm |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Case crystal | Mineral Crystal |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 52.0 mm |
| Water resistance | 500 m (1650 feet) |
| Dial color | Gunmetal |
| Features | Chronograph |
| Calendar | Date between 4 and 5 o'clock |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 886678303137 |












