Lens Width: 55.0 mm
Bridge Width: 17.0 mm
Arm Length: 140.0 mm
Lens Protection: 100% UV Protection
| SKU | MJ0590S-001 |
| Brand Name | Maui Jim |
| Collection | Lipine |
| Arm length | 140.0 mm |
| Bridge width | 17.0 mm |
| Detailed frame color | Silver |
| Detailed lens color | Grey |
| Frame color | Silver |
| Frame material | Metal |
| Frame shape | Aviator |
| Lens color | Grey |
| Lens protection | 100% UV Protection |
| Lens width | 55.0 mm |
| Polarization | Polarized |
| UPC | 603429084295 |















