Lens Width: 56.0 mm
Bridge Width: 19.0 mm
Arm Length: 140.0 mm
Lens Protection: 100% UV Protection
| SKU | MK2242D-344993-56 |
| Brand Name | Michael Kors |
| Collection | Pearl River |
| Arm length | 140.0 mm |
| Bridge width | 19.0 mm |
| Detailed frame color | Light Sand |
| Detailed lens color | Husk Solid |
| Frame color | Brown |
| Frame material | Plastic |
| Frame shape | Cat-Eye |
| Lens color | Brown |
| Lens protection | 100% UV Protection |
| Lens width | 56.0 mm |
| Polarization | Non-Polarized |
| UPC | 725125530859 |















