Movement: Automatic
Case Width: 39.0 mm
Water Resistance: 30 m (100 feet)
Features: Date
| SKU | M0274073608000 |
| Brand Name | Mido |
| Collection | Baroncelli II |
| Band Colour | Dark Brown |
| Band length | 8.0 in |
| Band Material | Leather |
| Band type | Strap |
| Band width | 20.0 mm |
| Clasp | Pin Buckle |
| Case back | Exhibition |
| Case crystal | Sapphire Crystal Scratch Resistant |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 39.0 mm |
| Water resistance | 30 m (100 feet) |
| Dial color | Black |
| Features | Date |
| Calendar | Date at 3 o'clock |
| Caliber | ETA 2892-A2 |
| Country of origin | Swiss-Made |
| Movement type | Automatic |
| UPC | 7612330132363 |















