Movement: Quartz
Case Width: 40.0 mm
Water Resistance: 30 m (100 feet)
| SKU | OC0262 |
| Brand Name | Oceanaut |
| Collection | Ripple |
| Band Colour | White |
| Band Material | Rubber |
| Band type | Strap |
| Band width | 20.0 mm |
| Clasp | Pin Buckle |
| Case crystal | Mineral Crystal |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 40.0 mm |
| Water resistance | 30 m (100 feet) |
| Dial color | Black |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 783586844281 |













