Movement: Quartz
Case Width: 30.0 mm
Water Resistance: 30 m (100 feet)
| SKU | OC0282 |
| Brand Name | Oceanaut |
| Collection | Traditional |
| Band Colour | Silver |
| Band length | 7.0 in |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band type | Bracelet |
| Band width | 18.0 mm |
| Clasp | Jewelry Clasp |
| Case crystal | Mineral Crystal |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Square |
| Case width | 30.0 mm |
| Water resistance | 30 m (100 feet) |
| Dial color | Blue |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 783586849880 |













