Movement: Quartz
Case Width: 38.0 mm
Water Resistance: 30 m (100 feet)
| SKU | MWR-M42 |
| Brand Name | Rosefield |
| Collection | Mercer |
| Band Colour | Rose Gold |
| Band length | 18.0 in |
| Band Material | Stainless Steel Rose Gold Plated |
| Band type | Bracelet |
| Band width | 7.5 mm |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Case crystal | Mineral Crystal |
| Case material | Brass |
| Case shape | Round |
| Case width | 38.0 mm |
| Water resistance | 30 m (100 feet) |
| Dial color | White |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 8719324227209 |













