Movement: Quartz
Case Width: 38.0 mm
Water Resistance: 30 m (100 feet)
| SKU | SP5210 |
| Brand Name | Seapro |
| Collection | Bold |
| Band Colour | Black |
| Band length | 7.0 in |
| Band Material | Leather |
| Band type | Strap |
| Band width | 20.0 mm |
| Clasp | Pin Buckle |
| Case crystal | Mineral Crystal |
| Case material | Alloy |
| Case shape | Round |
| Case width | 38.0 mm |
| Water resistance | 30 m (100 feet) |
| Dial color | Mother-of-Pearl |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 753677300576 |













