Movement: Quartz
Case Width: 40.0 mm
Water Resistance: 50 m (165 feet)
| SKU | M16408 |
| Brand Name | Stuhrling |
| Collection | Symphony |
| Band Colour | Black |
| Band length | 8.15 in |
| Band Material | Leather |
| Band type | Strap |
| Clasp | Pin Buckle |
| Case crystal | Krysterna Crystal |
| Case material | Alloy |
| Case shape | Round |
| Case width | 40.0 mm |
| Water resistance | 50 m (165 feet) |
| Dial color | Black |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Quartz |
| UPC |













