Movement: Quartz
Case Width: 40.0 mm
Water Resistance: 200 m (660 feet)
Features: Chronograph
| SKU | TM-120045 |
| Brand Name | TechnoMarine |
| Collection | Cruise |
| Band Colour | White |
| Band length | 7.5 in |
| Band Material | Silicone |
| Band type | Strap |
| Band width | 26.0 mm |
| Case back | Closed |
| Case crystal | Sapphire Crystal Scratch Resistant |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 40.0 mm |
| Water resistance | 200 m (660 feet) |
| Dial color | White |
| Features | Chronograph |
| Caliber | TMI VD53 |
| Country of origin | Made in Japan |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 886678926008 |















