Movement: Quartz
Case Width: 40.0 mm
Water Resistance: 50 m (165 feet)
Features: Chronograph
| SKU | VEOX00222 |
| Brand Name | Versace |
| Collection | Greca Chrono |
| Band Colour | Red |
| Band length | 7.5 in |
| Band Material | Leather Calf Skin |
| Band type | Strap |
| Band width | 20.0 mm |
| Clasp | Pin Buckle |
| Case back | Closed |
| Case crystal | Sapphire Crystal Scratch Resistant |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 40.0 mm |
| Water resistance | 50 m (165 feet) |
| Dial color | Red |
| Features | Chronograph |
| Caliber | Vertime BV M927 |
| Country of origin | Swiss-Made |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 196629423952 |
















