Movement: Quartz
Case Width: 35.0 mm
Water Resistance: 50 m (165 feet)
Features: Date
| SKU | V12020015 |
| Brand Name | Versace |
| Collection | Hellenyium |
| Band Colour | Silver |
| Band length | 7.5 in |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band type | Bracelet |
| Band width | 16.0 mm |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Case back | Closed |
| Case crystal | Sapphire Crystal Scratch Resistant |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 35.0 mm |
| Water resistance | 50 m (165 feet) |
| Dial color | Black |
| Features | Date |
| Country of origin | Swiss-Made |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 7630030510168 |













