Movement: Quartz
Case Width: 42.0 mm
Water Resistance: 50 m (165 feet)
Features: Date
| SKU | VEAFA0224 |
| Brand Name | Versace |
| Collection | V-Code |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Leather |
| Band type | Strap |
| Band width | 21.0 mm |
| Clasp | Pin Buckle |
| Case back | Closed |
| Case crystal | Sapphire Crystal Scratch Resistant |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 42.0 mm |
| Water resistance | 50 m (165 feet) |
| Dial color | Black |
| Features | Date |
| Calendar | Date at 6 o'clock |
| Country of origin | Swiss-Made |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 7630615166216 |












