Lens Width: 99.0 mm
Bridge Width: 1.0 mm
Arm Length: 140.0 mm
Lens Protection: 100% UV Protection
| SKU | 2060092HW990I |
| Brand Name | Blenders |
| Collection | Eclipse |
| Arm length | 140.0 mm |
| Bridge width | 1.0 mm |
| Detailed frame color | Gloss Crystal Red |
| Detailed lens color | Crimson Mirror |
| Frame color | Red |
| Frame material | Acetate |
| Frame shape | Shield |
| Lens color | Red |
| Lens protection | 100% UV Protection |
| Lens width | 99.0 mm |
| Polarization | Polarized |
| UPC | 810112719475 |













