Movement: Automatic
Case Width: 40.0 mm
Water Resistance: 100 m (330 feet)
| SKU | DX-2067-88 |
| Brand Name | Duxot |
| Collection | Atlantica |
| Band Colour | Silver |
| Band length | 8.0 in |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band type | Bracelet |
| Band width | 20.0 mm |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Case back | Exhibition |
| Case crystal | Sapphire Crystal Scratch Resistant |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 40.0 mm |
| Water resistance | 100 m (330 feet) |
| Dial color | Brown |
| Caliber | Seiko NH70 |
| Country of origin | Made in Japan |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Automatic |
| UPC | 194595074703 |














