Movement: Quartz
Case Width: 40.0 mm
Water Resistance: 30 m (100 feet)
Features: Diamond Bezel
| SKU | 9102 |
| Brand Name | GV2 by Gevril |
| Collection | Astor Diamond |
| Band Colour | Rose Gold |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band type | Bracelet |
| Band width | 18.0 mm |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Case back | Closed |
| Case crystal | Sapphire Crystal Scratch Resistant Anti Reflective |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 40.0 mm |
| Water resistance | 30 m (100 feet) |
| Dial color | White |
| Features | Diamond Bezel |
| Country of origin | Swiss-Made |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 840840100719 |















