Lens Width: 56.0 mm
Bridge Width: 18.0 mm
Arm Length: 140.0 mm
Lens Protection: 100% UV Protection
| SKU | BOSS1585-S-KB7-56 |
| Brand Name | Hugo Boss |
| Arm length | 140.0 mm |
| Bridge width | 18.0 mm |
| Detailed frame color | Grey |
| Detailed lens color | Smoke Gradient Brown |
| Frame color | Grey |
| Frame material | Acetate |
| Frame shape | Round |
| Lens color | Grey |
| Lens protection | 100% UV Protection |
| Lens width | 56.0 mm |
| Polarization | Non-Polarized |
| UPC | 716736858159 |















