Lens Width: 58.0 mm
Bridge Width: 14.0 mm
Arm Length: 145.0 mm
Lens Protection: 100% UV Protection
| SKU | SJV563580BLA |
| Brand Name | John Varvatos |
| Arm length | 145.0 mm |
| Bridge width | 14.0 mm |
| Detailed frame color | Matte Black |
| Detailed lens color | Brown |
| Frame material | Metal |
| Frame shape | Aviator |
| Lens color | Brown |
| Lens protection | 100% UV Protection |
| Lens width | 58.0 mm |
| Polarization | Non-Polarized |
| UPC | 751286371994 |













