Lens Width: 60.0 mm
Bridge Width: 11.0 mm
Arm Length: 145.0 mm
Lens Protection: 100% UV Protection
| SKU | SJV562-600NAV |
| Brand Name | John Varvatos |
| Arm length | 145.0 mm |
| Bridge width | 11.0 mm |
| Detailed frame color | Navy Havana Gradient |
| Detailed lens color | Brown |
| Frame color | Blue |
| Frame material | Plastic |
| Frame shape | Shield |
| Lens color | Brown |
| Lens protection | 100% UV Protection |
| Lens width | 60.0 mm |
| Polarization | Non-Polarized |
| UPC | 751286371987 |













