Movement: Quartz
Water Resistance: 30 m (100 feet)
| SKU | JX122BK |
| Brand Name | Joshua & Sons |
| Band Colour | Black |
| Band length | 8.0 in |
| Band Material | Alloy |
| Band type | Bracelet |
| Band width | 21.0 mm |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Case back | Closed |
| Case crystal | Mineral Crystal |
| Case material | Alloy |
| Case shape | Round |
| Water resistance | 30 m (100 feet) |
| Dial color | Blue |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 848572097086 |















