Movement: Quartz
Water Resistance: 10 m (33 feet)
| SKU | JS87SS |
| Brand Name | Joshua & Sons |
| Band Colour | Black |
| Band length | 7.5 in |
| Band Material | Leather |
| Band type | Strap |
| Band width | 22.0 mm |
| Clasp | Pin Buckle |
| Case back | Closed |
| Case crystal | Mineral Crystal |
| Case material | Alloy |
| Case shape | Round |
| Water resistance | 10 m (33 feet) |
| Dial color | Silver and Black |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 848572052771 |














