Lens Width: 55.0 mm
Bridge Width: 20.0 mm
Arm Length: 140.0 mm
Lens Protection: 100% UV Protection
| SKU | K531-TOR-55 |
| Brand Name | Kate Young |
| Collection | Artemisia |
| Arm length | 140.0 mm |
| Bridge width | 20.0 mm |
| Detailed frame color | Tortoise |
| Detailed lens color | Brown |
| Frame color | Brown |
| Frame material | Plastic |
| Frame shape | Oval |
| Lens color | Brown |
| Lens protection | 100% UV Protection |
| Lens width | 55.0 mm |
| Polarization | Non-Polarized |
| UPC | 764724388423 |













