Lens Width: 50.0 mm
Bridge Width: 22.0 mm
Arm Length: 140.0 mm
Lens Protection: 100% UV Protection
| SKU | K514-RED-50 |
| Brand Name | Kate Young |
| Collection | Christy |
| Arm length | 140.0 mm |
| Bridge width | 22.0 mm |
| Detailed frame color | Red Tortoise |
| Detailed lens color | Red |
| Frame color | Red |
| Frame material | Plastic |
| Frame shape | Cat-Eye |
| Lens color | Red |
| Lens protection | 100% UV Protection |
| Lens width | 50.0 mm |
| Polarization | Non-Polarized |
| UPC | 764724339784 |













