Lens Width: 52.0 mm
Bridge Width: 23.0 mm
Arm Length: 140.0 mm
Lens Protection: 100% UV Protection
| SKU | K528-TOR-52 |
| Brand Name | Kate Young |
| Collection | Colette |
| Arm length | 140.0 mm |
| Bridge width | 23.0 mm |
| Detailed frame color | Grey Tortoise |
| Detailed lens color | Brown Gradient |
| Frame color | Grey |
| Frame material | Plastic |
| Frame shape | Cat-Eye |
| Lens color | Brown |
| Lens protection | 100% UV Protection |
| Lens width | 52.0 mm |
| Polarization | Non-Polarized |
| UPC | 764724373641 |













