Lens Width: 50.0 mm
Bridge Width: 20.0 mm
Arm Length: 135.0 mm
Lens Protection: 100% UV Protection
| SKU | K701-SIL-50 |
| Brand Name | Kate Young |
| Arm length | 135.0 mm |
| Bridge width | 20.0 mm |
| Detailed frame color | Black Silver |
| Detailed lens color | Silver Mirror |
| Frame color | Silver |
| Frame material | Metal |
| Frame shape | Aviator |
| Lens color | Silver |
| Lens protection | 100% UV Protection |
| Lens width | 50.0 mm |
| Polarization | Non-Polarized |
| UPC | 764724426910 |













