Lens Width: 56.0 mm
Bridge Width: 16.0 mm
Arm Length: 145.0 mm
Lens Protection: 100% UV Protection
| SKU | SS8003-008-56 |
| Brand Name | Scotch & Soda |
| Arm length | 145.0 mm |
| Bridge width | 16.0 mm |
| Detailed frame color | Black |
| Detailed lens color | Grey |
| Frame color | Black |
| Frame material | Acetate |
| Frame shape | Pilot |
| Lens color | Grey |
| Lens protection | 100% UV Protection |
| Lens width | 56.0 mm |
| Polarization | Non-Polarized |
| UPC | 4894327391523 |















