Lens Width: 52.0 mm
Bridge Width: 19.0 mm
Arm Length: 145.0 mm
Lens Protection: 100% UV Protection
| SKU | FOUNDERSLIM-PGC-52 |
| Brand Name | Smith Optics |
| Arm length | 145.0 mm |
| Bridge width | 19.0 mm |
| Detailed frame color | Matte Black Yellow |
| Detailed lens color | Silver |
| Frame color | Black |
| Frame material | Plastic |
| Frame shape | Rectangular |
| Lens color | Silver |
| Lens protection | 100% UV Protection |
| Lens width | 52.0 mm |
| Polarization | Non-Polarized |
| UPC | 716736014272 |















