Lens Width: 55.0 mm
Bridge Width: 20.0 mm
Arm Length: 150.0 mm
Lens Protection: 100% UV Protection
| SKU | CARRERA317-S-40G-55 |
| Brand Name | Carrera |
| Arm length | 150.0 mm |
| Bridge width | 20.0 mm |
| Detailed frame color | Yellow |
| Detailed lens color | Green Gradient |
| Frame color | Yellow |
| Frame material | Acetate |
| Frame shape | Square |
| Lens color | Green |
| Lens protection | 100% UV Protection |
| Lens width | 55.0 mm |
| Polarization | Non-Polarized |
| UPC | 716736857237 |















