Movement: Manual-Wind
Case Width: 40.0 mm
Water Resistance: 70 m (230 feet)
| SKU | 49910B |
| Brand Name | Gevril |
| Collection | Montauk |
| Band Colour | Silver |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band type | Bracelet |
| Band width | 18.0 mm |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Case back | Exhibition |
| Case crystal | Sapphire Crystal Scratch Resistant Anti Reflective |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 40.0 mm |
| Water resistance | 70 m (230 feet) |
| Dial color | Black |
| Caliber | ETA 7001 |
| Country of origin | Swiss-Made |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Manual-Wind |
| UPC | 840840149305 |















