Movement: Quartz
Case Width: 33.0 mm
Water Resistance: 50 m (165 feet)
Features: Date, Diamond Cut Bezel
| SKU | 12705 |
| Brand Name | GV2 by Gevril |
| Collection | Palmanova Diamond |
| Band Colour | Gold |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band type | Bracelet |
| Band width | 14.0 mm |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Case back | Closed |
| Case crystal | Sapphire Crystal Scratch Resistant Anti Reflective |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Barrel Tonneau |
| Case width | 33.0 mm |
| Water resistance | 50 m (165 feet) |
| Dial color | Blue |
| Features | Date , Diamond Cut Bezel |
| Country of origin | Swiss-Made |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 840840124166 |















