Movement: Quartz
Case Width: 33.0 mm
Water Resistance: 50 m (165 feet)
Features: Crystal Set Bezel
| SKU | MK4701 |
| Brand Name | Michael Kors |
| Collection | Camille |
| Band Colour | Red |
| Band length | 7.0 in |
| Band Material | Leather |
| Band type | Strap |
| Band width | 16.0 mm |
| Clasp | Pin Buckle |
| Case back | Closed |
| Case crystal | Mineral Crystal |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 33.0 mm |
| Water resistance | 50 m (165 feet) |
| Dial color | Crystal Pave |
| Features | Crystal Set Bezel |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 796483590816 |













