Movement: Quartz
Case Width: 42.0 mm
Water Resistance: 30 m (100 feet)
| SKU | 3600099 |
| Brand Name | Movado |
| Collection | Bold |
| Band Colour | Black |
| Band length | 7.0 in |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band type | Bracelet |
| Band width | 20.0 mm |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Case crystal | K1 Mineral Crystal (Scratch Resistant) |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 42.0 mm |
| Water resistance | 30 m (100 feet) |
| Dial color | Black |
| Country of origin | Swiss-Made |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 885997039222 |















