Movement: Automatic
Case Width: 45.0 mm
Water Resistance: 100 m (330 feet)
Features: Date, Hour, Minute, Date, Moon phase
| SKU | 1S45LCZCR.ASN19 |
| Brand Name | Romain Jerome |
| Collection | Arraw |
| Band Colour | Black |
| Band length | 8.0 in |
| Band Material | Fabric |
| Band type | Strap |
| Band width | 21.8 mm |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Case crystal | Sapphire Crystal Scratch Resistant |
| Case material | Ceramic |
| Case shape | Round |
| Case width | 45.0 mm |
| Water resistance | 100 m (330 feet) |
| Dial color | Grey |
| Features | Date , Hour, Minute, Date, Moon phase |
| Caliber | RJ-2180 Calibre |
| Country of origin | Swiss-Made |
| Crown | Screw-Down Crown |
| Movement type | Automatic |
| UPC |















