Lens Width: 54.0 mm
Bridge Width: 16.0 mm
Arm Length: 135.0 mm
Lens Protection: 100% UV Protection
| SKU | HILDE-P-S-US-X72P-54 |
| Brand Name | Kate Spade |
| Collection | Hilde |
| Arm length | 135.0 mm |
| Bridge width | 16.0 mm |
| Detailed frame color | Tortoise Purple |
| Detailed lens color | Dark Brown |
| Frame color | Purple |
| Frame material | Plastic |
| Frame shape | Butterfly |
| Lens color | Brown |
| Lens protection | 100% UV Protection |
| Lens width | 54.0 mm |
| Polarization | Polarized |
| UPC | 716737412893 |















